Jak prowadzić fanpage atrakcyjny dla klientów sklepu?

Prowadzisz sklep? Konkurencja ma już fanpage na Facebooku, a Ty nie wiesz, od czego zacząć? Spokojnie – podpowiemy Ci, jak tworzyć ciekawe treści i przyciągać właśnie tych klientów, na których Ci zależy.

Poznaj swojego klienta i zmień go w ideał

Zacznijmy od dwóch pytań:

 • kto obecnie kupuje u Ciebie najczęściej?
 • kto jest Twoim wymarzonym klientem (takim, który przynosi największe zyski i kupuje często)?

Optymalna sytuacja występuje wtedy, gdy opisy obu tych osób się pokrywają. Nie żyjemy jednak w idealnym świecie 😉

Przyjmijmy, że prowadzisz sklep dla miłośników fantastyki – sprzedajesz gadżety, komiksy i gry. Prawdopodobnie najczęściej kupuje u Ciebie młodzież. To klienci, którzy czekają na promocje i akcje specjalne, ponieważ nie mają dużych zasobów finansowych. Fantastyka jest ich pasją i chętnie kupowaliby więcej, jednak nie mają takich możliwości.

Kto zatem jest klientem idealnym? Osoby w wieku 30+, „kolekcjonerzy”, osoby, które na rzadki lub ciekawy gadżet wydadzą większą sumę bez żadnych wątpliwości. Fani planszówek, którzy dużo grają, a więc wciąż szukają ciekawych pozycji.

Jak w takiej sytuacji sprawić, by to klient idealny u Ciebie kupował? Pozwól mu utożsamić się z marką. Spraw, by informacje przekazywane na Twoim fanpage’u odpowiadały jego zainteresowaniom. Daj mu naprawdę potrzebne informacje!

Co interesuje Twojego potencjalnego klienta?

To pytanie-klucz. Pytanie, którego wielu przedsiębiorców jeszcze sobie nie zadało.

Pamiętaj, że ciekawa treść dla Ciebie i dla odbiorcy może oznaczać zupełnie co innego. Najważniejsze jest to, co interesuje Twojego idealnego klienta. Zastanów się, o czym sam byś pomyślał będąc na jego miejscu. Jakie miałbyś obawy? Co chciałbyś wiedzieć?

Przyjmijmy, że sprzedajesz rowery. Jeśli Twój klient jest zawodowcem, wie, jakiego modelu szuka, wie, na jakie techniczne dane zwrócić uwagę. A co, gdy jest kolarzem-amatorem, który dopiero rozgląda się za lepszym sprzętem?

Napisz poradnik, w którym wyjaśniasz jak dobrać rower do wzrostu. Podpowiedz, na co zwrócić uwagę ze względu na nawierzchnię, po której klient planuje jeździć. Oprócz prezentacji modeli i technikaliów pokaż swoim klientom najciekawsze trasy rowerowe.

Odpuść swoje wyobrażenie o biznesie

Znasz branżę i konkurencję? To bardzo ważne. Najważniejsze jest jednak poznanie potrzeb Twoich odbiorców. Pamiętaj – Twoje priorytety nie są priorytetami Twoich klientów.

Dla Ciebie istotne jest to, że oferujesz szeroki asortyment. Dla klienta natomiast najważniejsze może być to, że oferujesz bezpłatny zwrot produktu. Cenią to, że mogą wybrać z wielu kolorów i wzorów ubrań, jednak jeszcze bardziej istotne jest to, że mogą zamówić wiele produktów, przetestować je i dopiero wtedy zdecydować, które rzeczywiście chcą zatrzymać.

W takiej sytuacji zamiast publikować na facebooku posty dotyczące asortymentu „od a do z”, warto skupić się na najważniejszym komunikacie – „darmowy zwrot produktu do 30 dni od zakupu”.

Czego szuka Twój klient?

Spójrz na swój biznes oczyma potencjalnego klienta. Zadaj sobie kilka pytań:

 • Czego klienci u Ciebie szukają?
  Wysokiej jakości produktów, fachowego doradztwa, dobrych cen? Wyróżnij to, co dla nich najważniejsze.
 • Czego może nie wiedzieć o twoim biznesie klient pierwszorazowy? 
  Przykładowo: czy klient jest świadomy, jakie metody płatności oferujesz? Czy łatwo znajdzie tę informację? Pomóż mu zorientować się w sytuacji.
 • Jakie są nawyki Twojego klienta?
  Sprzedajesz modne gadżety? Prawdopodobnie masz młodych klientów, którzy podejmują szybkie decyzje, oparte w dużej mierze na estetyce produktu. Wyróżnij w swoim ogłoszeniu zdjęcia produktu.

Wczucie się w rolę swojego potencjalnego klienta to najtrudniejsze, a jednocześnie najlepsze, co można zrobić, by usprawnić komunikację na firmowym fanpage’u.

Treść posta to jedno, format posta to drugie

Oczywiście możesz publikować wszystko w formie postów statycznych. Zastanów się jednak, czy takie posty zwracają Twoją uwagę? Jeśli zawierają ciekawą grafikę, pewnie tak. Mają jednak mniejsze szanse na dotarcie do potencjalnego klienta niż video czy karuzele.

Pamiętaj, że video jest obecnie najmocniejszym trendem na facebooku. Jeśli nie masz budżetu, by samemu przygotować profesjonalne filmy, stwórz post w formacie „pokazu slajdów”. Wystarczy wgrać na Facebooka kilka zdjęć, ustalić czas ich prezentacji (np. 3 sekundy na slajd) oraz dodać jeden z proponowanych utworów muzycznych. W efekcie otrzymujemy ciekawy plik video. Zdecydowaną zaletą takiego formatu jest to, że przy przewijaniu tablicy takie posty automatycznie się włączają, zwracając uwagę odbiorcy.

Karuzela to kilka postów w formacie 1:1, które odbiorca musi „odsłonić” poprzez przewijanie. Świetnie sprawdza się to podczas wyliczeń czy zadawania pytań. Przykładowo, możemy wymienić korzyści danego produktu:

Dlaczego nasza karma jest najlepsza dla Twojego psa?

 • Zawiera najwięcej mięsa w stosunku do konkurencyjnych karm
 • Zawiera tylko naturalne składniki
 • Jest hipoalergiczna

Karuzela może także posłużyć do wyliczeń lub pokazania cyklu pewnej usługi:

Jak przeprowadzimy pielęgnację Twojej twarzy?

 1. Wykonamy peeling cukrowy
 2. Przeprowadzimy masaż twarzy
 3. Nałożymy maseczkę odżywczą

Jeśli masz dużo treści, którą chcesz przekazać odbiorcom, karuzela to dobry pomysł.

Pamiętaj!

Analizuj, pytaj odbiorców i wczuwaj się w ich sytuację. Słuchaj merytorycznej krytyki i obserwuj konkurencję. Bądź na bieżąco z trendami i czerp przyjemność z prowadzenia swojego fanpage’a – oto klucz do sukcesu!