Jakie produkty opłaca się sprzedawać? Tanie czy drogie?

Każdy, kto chce zająć się sprzedażą, staje na początku przed najważniejszym dylematem: co sprzedawać, żeby zyskać?

Tanie nie znaczy złe

Tani produkt nie musi być złej jakości. W niektórych przypadkach jakość nie ma po prostu znaczenia. Kupując śrubki czy mąkę nie zastanawiamy się godzinami nad wyborem, nie porównujemy dogłębnie cen i nie szukamy opinii w Internecie. Dlaczego? Nie widzimy znaczącej różnicy jakości, smaku czy funkcjonalności między konkurencyjnymi markami. Szkoda nam czasu na długi proces decyzyjny – nie stracimy zbyt dużo nawet na nieudanym zakupie.

Tanie produkty sprzedają się także dlatego, że klienci przedkładają cenę nad jakość. Może to wynikać z ich przekonań, sytuacji ekonomicznej czy etapu życia, na jakim się znajdują. Młodzi rodzice, którzy w perspektywie mają kredyt i przeprowadzkę, urządzą mieszkanie meblami Ikei. Być może z czasem, kiedy ich sytuacja się ustabilizuje, wybiorą oryginalne włoskie meble. Znajomość potencjalnego klienta jest kluczowa w projektowaniu asortymentu.

Jakie są korzyści ze sprzedaży tanich przedmiotów na Allegro?

  • tanie przedmioty sprzedają się w dużej liczbie – brak problemów z płynnością sprzedaży
  • niskie nakłady na marketing – musisz jedynie sprawić, by potencjalny klient Cię znalazł. Nie musisz go przekonywać, by wybrał Twój produkt
  • łatwa modyfikacja asortymentu – do tanich produktów klienci specjalnie się nie przywiązują. W każdej chwili możesz zrezygnować ze sprzedaży konkretnego produktu i zastąpić go innym.

Luksusowe przedmioty na Allegro

Czy Allegro to odpowiednia platforma, by sprzedawać na niej rzeczy drogie i luksusowe? Sprawdźmy aktualnie najwyższe oferty:

  • Maybach za ponad 1 200 000 zł
  • BMW za 730 000 zł
  • Bransoleta z brylantami za 35 000 zł
  • prawosławna ikona za 120 000 zł

Wniosek jest prosty – jeśli tylko chcesz, możesz sprzedawać na Allegro naprawdę drogie rzeczy. Są tam przecież Twoi potencjalni klienci! Cena jest dla nich gwarancją jakości i autentyczności przedmiotu.

Osoby z zasobniejszym portfelem nie chcą i nie muszą ryzykować. Wolą zapłacić więcej niż kupić obraz lub biżuterię, które okażą się podróbkami. Luksusowe przedmioty zwiększają prestiż nabywcy. Jest to czasem najsilniejszą motywacją zakupową – nie ważne, czy miejscem zakupu jest piękny butik czy Allegro.

Co wziąć pod uwagę rozważając sprzedaż drogich przedmiotów na Allegro?

  • produkty luksusowe sprzedaje się wolniej i trudniej. Proces decyzyjny klienta jest złożony, ponieważ ryzyko jest większe. Duży wpływ na decyzję mają (pośrednio) opinie osób bliskich nabywcy
  • luksusowe produkty zazwyczaj mają już wyrobioną markę i renomę. Podkreślaj to w swojej komunikacji reklamowej, a cena zejdzie w oczach konsumenta na drugi plan
  • dużo dłużej pamięta się jakość produktu i pozytywne doświadczenia z nim związane, niż jego koszt. Klient, którego usatysfakcjonuje zakup i obsługa klienta, prawdopodobnie do Ciebie wróci

Kluczowa jest marża

Marża to różnica między ceną, za jaką kupiłeś produkt, a ceną, za jaką go sprzedałeś. Najprościej mówiąc marża to Twój zysk na produkcie.

Sprzedając tanie produkty nie mamy zbyt dużej swobody w operowaniu marżą. Podwyższenie marży może spowodować, że produkt przestanie być konkurencyjny – potencjalni klienci zwracają uwagę głównie na cenę. Zbytnia obniżka marży może z kolei doprowadzić do sytuacji, w której sprzedaż produktu przestanie się opłacać.

Sytuacja jest dużo lepsza, jeśli Twoje produkty mają wyższą wartość. Wtedy klienta przyciąga jakość produktu, jego funkcjonalności, estetyka, marka. Cena jest tylko jednym z licznych czynników, na które zwraca uwagę. Można wtedy zwiększyć marżę – jak jednak nie przesadzić? Odpowiedź znajdziesz w Ravcoo Analytics.

W Ravcoo Analtics łatwo sprawdzisz, jak cena wpływa na liczbę sprzedanych produktów. Jeśli zamierzasz prowadzić biznes biżuteryjny, możesz zobaczyć ile tanich, metalowych pierścionków sprzedaje Twoja konkurencja. Porównaj to z liczbą złotych pierścionków sprzedawanych przez innego konkurenta. A jak sprzedaje się imitacja złota?

Oczywiście liczba transakcji nie jest najważniejsza. W Ravcoo Analytics zobaczysz też wartość sprzedaży. Dowiesz się, czy bardziej opłaca się sprzedawać dużą liczbę imitacji czy mało sztuk prawdziwej, złotej biżuterii. Sprawdzisz, jak kształtować ceny, by były atrakcyjne dla klientów, a Twój zysk był satysfakcjonujący.