Zaprojektuj swój asortyment – śledź produkty!

Prowadzisz sklep, ale nie sprzedajesz tyle, ile byś chciał? Zastanawiasz się, czy dobrze dobrałeś asortyment? Ten artykuł jest dla Ciebie!

Co dobrze sprzedaje się na Allegro?

Popularność produktów na Allegro zależy w dużej mierze od sezonowości. Jeśli prowadzisz sklep ogrodniczy, doskonale wiesz, że wiosną sprzedasz najwięcej roślin, a w maju mebli ogrodowych i grilli. To nie przypadek. Pogoda, święta, urlopy – to wszystko warunkuje potrzeby Twoich odbiorców. Jeśli zastanawiasz się, czego brakuje w Twoim asortymencie, spójrz na swój sklep oczyma Twoich klientów. Jakich ubrań potrzebujesz jesienią? Prawdopodobnie golfów i swetrów. Wesela organizowane są najczęściej od czerwca do września. To najlepszy moment na sprzedaż weselnych dekoracji, ozdób, dodatków. Zima to sezon świąteczny. Jeśli obecnie Twoje produkty nie sprzedają się najlepiej, spróbuj w grudniu połączyć je w zestawy prezentowe.

Na Allegro, oprócz sezonowości, bardzo dobrze widać też trendy, które wpływają na sprzedaż. W przypadku ubrań jest to najprostsze – konkretny kolor lub fason momentalnie zalewa listy ofert. Trudniej jest rozpoznać trend np. w obszarze dziecięcych zabawek. Warto wtedy obserwować fora parentingowe, uważnie słuchać swoich klientów oraz zwracać szczególną uwagę na zachowanie konkurencji na Allegro. Czy nagle zrobiło się więcej aukcji zabawek sygnowanych logiem Star Wars? Może warto zainwestować w tego typu produkty lub także inne zabawki związane z fantastyką?

W Ravcoo Analytics możesz w prosty sposób śledzić sprzedaż produktów. Wystarczy wygenerować raport, który pokaże, jak na przestrzeni miesięcy zmienia się ilość sprzedawanych przedmiotów. Nie trzeba więc dłużej zgadywać, kiedy zaczyna się „sezon” na konkretny asortyment – dzięki Ravcoo Analytics widać to jak na dłoni.

Prosta prawda – ilość to nie znaczy jakość

Masz szeroki asortyment. Wydaje Ci się, że klienci znajdą u Ciebie wszystko, czego szukają? Możliwe. Ale czy Tobie się to opłaca? Oto jest pytanie 🙂

Sprzedajesz damskie ubrania? To bardzo obszerna kategoria. Upodobania klientek zależą od ich wieku, wykonywanego zawodu, pory roku, a nawet… aktywności w mediach społecznościowych. To dużo kryteriów, jednak nie musisz badać każdego z osobna. Wystarczy sprawdzić, co działa u Twojej konkurencji.

Analiza ilościowa jest ważna, ponieważ wiesz, ile osób może być potencjalnie zainteresowanych Twoimi produktami. Ciekawe jest także to, ile Twoi klienci są w stanie zapłacić za sprzedawane przez Ciebie rzeczy. Warto sprzedawać rzeczy z dużą marżą, Jeszcze lepiej sprzedawać te o dużej wartości, z dużą marżą 🙂

Zastanawiasz się, dlaczego Twoi konkurenci mają wąski asortyment? Prawdopodobnie dlatego, że wystarczy im do wypracowania zadowalających zysków. Sprawdź w Ravcoo Analytics, jaką wartość ma sprzedaż konkretnego produktu. Może się okazać, że powinieneś zainwestować w produkty niszowe, ale drogie. Może być też tak, że modne, ale tanie produkty sprzedają się jak świeże bułeczki.

Wypróbuj Ravcoo Analytics

Ravcoo Analytics pokaże Ci sezonowość, trendy, a co najważniejsze – wartość produktów, które sprzedaje konkurencja. Mając te informacje jesteś w stanie zaprojektować swój asortyment tak, żeby zarabiać, a nie tracić na inwestycjach w nietrafione produkty.

Opublikowane w Blog